Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 09.03.2019 11:46 | Yazar: Dr. Cem Argun
Anne adayları,özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir. Toxoplasma testleri Toxo IgM ve Toxo IgG'dir.Bu testler genellikle ELİSA yöntemi ile çalışılır.Doktorlar Toxoplasma enfeksiyonunun yeni geçirilen bir enfeksiyon olup olmadığından şüphe duyduklarında kimi zaman Toxoplasma Avidite testi de isterler.Bu yazımızda özellikle hamile kadınlar ve organ nakli planlanan kişilerde oldukça öneme sahip olan Toxoplasma enfeksiyonu ve avidite testine dair merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.
Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?
A

Toxoplasma Testleri Nedir?

Anne adayları ve özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir. Toxoplasma testleri organ nakli (transplantasyon) planlanan kişilerden de transplantasyon öncesi sıklıkla istenmektedir.Bu tetsler ELİSA yöntemi ile çalışılmaktadır.
Toxoplasma testleri iki farklı  parametreden oluşur:
Toxoplasma IG M ve Toxoplasma IG G.

Tahlil yorumlama hizmeti sunan Tahlil.com'a Toxoplasma testlerinin yorumlanması sıklıkla sorulmaktadır.Bu testleri ziyaretçilerimizin daha iyi anlayabilmeleri için Toxoplasma Gondii adı verilen protozoon ve yol açtığı enfeksiyon ve tanıda kullanılan avidite hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Toxoplasma Enfeksiyonu Nedir?

Toxoplasma gondii, bütün dünyada yaygın olan bir protozoondur (tek hücreli mikroorganizmal-parazit). Dünya erişkin nüfusunun yaklaşık %35-40’ında bulunan bu protozoon hastalığı çeşitli klinik tablolar ile karşımıza çıkmaktadır.

Serolojik bulgular yani antikor düzeyleri insanın parazitle temasının yüksek oranda olduğunu gösteriyorsa da hastalık tablosu oldukça düşük orandadır.

Primer enfeksiyon, sağlıklı erişkinlerde genellikle asemptomatik seyrederken; nadiren ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, baş ağrısı, makülopapüler döküntü ve lenfadenopati ile karakterize bir tablo oluşturur.
İnsana bulaşma daha çok enfekte kedi dışkısı ile kontamine yiyecekler, içecekler ve ellerle pişmemiş veya az pişmiş kistli etlerin yenmesi, çiğ yumurta ve çiğ süt içilmesi ile olduğu gibi kan transfüzyonu, organ transplantasyonu ve transplasental yolla da olmaktadır.

İmmün sistemi sağlam olan kişilerde kliniğin genellikle ağır olmamasına karşın, immün sistemi bozuk olanlarda ağır seyreden bir enfeksiyondur.Gebelerde düşüklere ve erken doğumlara, yeni doğanda ise kongenital toxoplasmosise sebep olması ile dikkatleri üzerinde toplayan önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. 

Toksoplazma enfeksiyonu gebeliğin ilk trimestirinde (üçaylık dönem) oluşması halinde fetüse geçiş riski ortalama %25 iken, son trimestirde bu oran %65’e çıkmaktadır.
Fetal enfeksiyon riski gebelik ilerledikçe artmakta (doğuma yakın %90-100); ancak klinik tablo erken gebelik dönemlerinde alınan enfeksiyonlarda daha ağır olmaktadır.
Anti-T.gondii antikorlarının avidite değerlerinin hamileliğin ilk trimestirinde IgG ve IgM antikorları ile beraber belirlenmesinin eski ya da yeni enfeksiyon ayırımının yapılmasında etkili olduğu gösterilmiştir.

IgG eskiden geçirilmiş enfeksiyonu, IgM yakınlarda geçirilmiş enfeksiyonu gösterir.

Kongenital toxoplasmosis, diğer yeni doğan enfeksiyonları ile karışabileceğinden klinik tanısı zordur.
Laboratuvar tanısında,  anne adaylarının hamilelikten önce Toxoplasma antikorları bakımından sero-negatifken, hamilelik sırasında pozitifleşmesi önemlidir.
Hamilelik öncesi Toxoplasma antikorlarına bakılmayan ya da hamileliğin hemen başlangıcında değil de ilerleyen haftalarda toxoplasmosis yönünden incelenen gebelerde (ülkemizde ne yazık ki her iki durum da söz konusudur) anti-T.gondii IgG antikorlarının pozitif olması, kongenital toxoplasmosis riskini ortadan kaldırmaz.
Zira hasta etkeni gebelik esnasında almış fakat tetkik ilerleyen haftalarda yapıldığı için geçen süre içerisinde IgG antikorları pozitifleşmiş, IgM antikorları hala pozitif ya da negatifleşmiş olabilir.
Böylesi durumlarda hastalığın geçirilmiş bir enfeksiyon mu yoksa akut dönemde bir enfeksiyon mu  olduğunun ayrımının yapılabilmesine katkıda bulunmak amacıyla hastada oluşmuş olan IgG antikorlarının avidite değerleri araştırılmaktadır. 

Toxoplasma Avidite Nedir?

Avidite değeri, aynı serum örneğinin üreye tabi tutulanı ile tutulmayanı arasındaki orandır. Kullanılan yönteme göre değişmekle birlikte, yüksek avidite değerine sahip olan bir kişinin enfeksiyonu en az 3-5  aydan önce aldığı söylenebilir. Yüksek avidite değeri eski bir enfeksiyonun, düşük avidite değeri ise yeni bir enfeksiyonun göstergesi olarak kabul edilirken, düşük aviditeli antikorlar serumda aylarca kalabileceğinden düşük avidite değeri çıkmış bir sonuç her zaman yeni kazanılmış bir enfeksiyon anlamına gelmez.
Bu açıdan bakıldığında yüksek avidite değerine sahip bir sonucun daha değerli olduğu görülmektedir.

Toxoplasma Avidite Normal ve Anormal Değerler Nedir?

Yüksek aviditeli antikorlar son 3-5 ay içinde akut enfeksiyon geçirilmediğini göstermektedir. Avidite indeksi çeşitli yöntemlere göre değişmekle beraber genellikle kabul edilen değerler şöyledir;

0.2 ve daha altı Düşük Avidite
0.2 – 0.3 Şüpheli, ancak risk belirgin düşük lehine
0.3 üstü-0.44 Şüpheli, ancak risk belirgin yüksek lehine
0.45 ve daha üstü Yüksek Avidite 


Gebelikte rubella avidite testi de sıklıkla merak edilen bir başka avidite testidir.
Rubella avidite testi hakkında da bilgi almak isterseniz tıklayınız......

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Mavis | 06.09.2018 04:33

İyi günler hamileliğimin 9.haftasında Rubella IgM 3.81- Rubella IgG 21.9- nRubella Avıdıte Testi % 84 yüksek avidite çıktı. Şu an 13 haftalık hamileyim enfeksiyon bölümüne görünmem gerekir mi ? Endişe edilecek bir durum var mıdır?

Tahlil.Com | 06.09.2018 05:15
Yüksek avidite geçirilen enfeksiyonun eski olduğunu belirtmektedir.Bu da gebelik seyri açısından olumlu.
Aşağıda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Rubella avidite yüksekliği nedir?
Mzffr | 03.09.2018 09:57

Selamlar eşim 10 haftalıkken test yaptırdı sonuçlar :nAnti toxoplazma -pozitif 1.29nNegatif <0.8nPozitif <1.0nSınır değer 0.8-1.0nSonuç : (Test tekrarlanmış, sonuçlar cut-of’a yakın değerde pozitif çıkmıştır. Olası interferasyonun eliminasyonu için yeni kan örneği ile tekrarı, benzer sonuç bulunması durumunda Toxoplazma IgG ve IgG Avidite testleri önerilir)nYarın enfeksiyon bölümünde tekrar test yapılacak. Gebeliğin ilk ayında evimizde yavru kedi vardı. 3. Çocuğumuz olacak inşallah ilk ikisinde böyle bişey yoktu. Bu enfeksiyonu ilk zamanda kaptı ise eşim bebeğe geçme olasılığı nedir? Yardımcı olurmusunuz.

Tahlil.Com | 17.09.2018 11:58
Bu enfeksiyonun bulaşması yönünden bir olasılık belirtemeyiz.Ancak tekrar edilecek sonuçlar sonrası avidite testine geek olursa bu test enfeksiyonun yeni veya çok önceden geçirildiği konusunda bilgi verecktir.
fatma | 10.08.2018 10:21

6 hfta 5 gunluk hamileyim anti rubella lgG 421.6 lgm 0.7nanti toxoplazma lgm 2.1 tekrar calisildi yaziyornanti toxoplazma lgG 551. ilgili bolume sevk etti doktor ama randevum 4 gun sonra. cokmu ileri seviye bebege gecmis olabilir mi iki yasinda oglum emiyordu 5gun oldu ayrilali onada gecmismifir sutle

Tahlil.Com | 14.08.2018 09:20
Toxo Avidite testi, geçirilmiş Toxo enfeksiyonun yeni bir enfeksiyon veya daha önceden geçirilmiş bir enfeksiyon olup olmadığı konusunda önemli bilgiler vermektedir.
Bu durumda doktorunuz bu testi isteyebilir.
Şu aşamada panik olmanızı gerektirecek bir durum bulunmuyor.

Toxo avidite testi nedir?
gzmsra | 07.08.2018 02:21

Merhaba, çift çalışma avidite testi sonuçlarım:nnCMV IGG AVİDİTE H(75.91)%nANTİ CMV IGG POZİTİF (55)nANTİ CMV IGM NEGATİF (0.21)nnyorumlamanızı rica ederim

Tahlil.Com |
CMV Avidite testi CMV enfeksiyonunun yeni ve pirimer  bir enfeksiyon veya önceden geçirilmiş bir enfeksiyon olup olmadığı konusunda doktora önemli bilgiler veren bir tahlildir.
Sizin sonucunuz enfeksiyonun yeni geçirilen bir enfeksiyon olmadığı yönünde.Bu da olumlu bir durum, endişe edecek bir durum olmadığını gösteriyor.
Aşağıda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

CMV Avidite testi nedir?
dqndqn26 | 28.04.2016 05:16


Anti toksoplazma IgG 8,3 Pozitif
Greyzone IU/mL >=1.6 <3
Pozitif min >=3
Negatif min <1.6
Anti toxoplazma IgM 0,08 Negatif
Greyzone İndex min>=,5 max <,6
Pozitif Min > =,6
Negatif Min <,5

Tahlil.Com | 17.05.2016 02:18
Önceden geçirilmiş bir Toxo enfeksiyonunu düşündürüyor bu bulgular, yeni geçirilen bir enfeksiyon ise yok.
Kayda değer bir sorun yok sonuçlarda
mhd.krn | 20.02.2015 02:23

Merhaba, hamile lik öncesi kontrol için tahlil yaptırdım. bu değerler normal mi hamile kalmama egelmi acaba ? teşekkürler şimdiden
TOXO IgG (KANTİTATİF) 225    IU/ml < 50 IU/ml NEGATİF
> 50 IU/ml POZİTİF
TOXO IgM     0.15    S/CO

Tahlil.Com | 20.02.2015 06:14
Toxo IG M pozitifliği gebelik yönünden risk yaratır.Sizde de negatif çıkmış.Sorun yok yani.
hesen84 | 05.01.2015 01:32

toxoplazma İgM 1.95 toxoplazma İgG 20.1 toxoplazma avidlik 68 bu sonuçlar riskli mi veya ne anlama geliyor. şimdiden tesekürler 10 haftalik gebeyim

Tahlil.Com | 06.01.2015 10:59

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.zafer gök | 08.12.2014 08:01

AntiToxoplasma
IgG (ELISA) POZİTİF 1/4096
AntiToxoplasma
IgG Avidite indeksi %** %66
bu sonuçlar riskli mi veya ne anlama geliyor. şimdiden tesekürler

Tahlil.Com | 09.12.2014 09:44

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.sry.akkabak | 17.11.2014 04:14

CMV, IGG 110.6 pozitif
CMV, IGM 0.235 negatif
RUBELLA, IGG 32.61 pozitif
RUBELLA IGM 0.366 negatif
TOXOPLASMA IGG 261. 6 pozitif
TOXOPLASMA IGM 0.270 negatif

degerlerim normal mi? Teşekkürler

Tahlil.Com | 18.11.2014 12:57

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. Sonuçlarınızı hamilelik yönünden normal olarak yorumlayabiliriz.

rcakiroglu | 11.09.2014 07:27

eşim 7 haftalık hamile.
TOKSOPLAZMA IgM POZİTİF 1.11 Referans Negatif<0.55 Pozitif>0.65

TOKSOPLAZMA IgG AVIDIDE TESTİ 0353
Düşük avidide<0,200 T.V
Sınırda avidide 0,200-0,300 T.V.
Yüksek avidide> 0,300 T.V

Sonuçları yorumlayabilirseniz çok sevinirim...

Tahlil.Com | 11.09.2014 11:12
Toxo IGM testinizin pozitif çıkması üzerine doktorunuz TOXO avidite istemiş.
Avidite testi de yüksek çıkmış, bu durum da olağan değil.
Gebeliğiniz hakkında doktorunuz size gereken bilgilendirmeyi yapacaktır..
Aşağıda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.DAHA FAZLA GÖSTER
İdrarda Kan Ne Demektir?
İdrarda kan; bazen gözle görülecek kadar çoktur, bazen de idrar tahlilinde, mikroskobik olarak görünecek kadar az olur
Östrojen Hormonu Eksikliği
Östrojen; hem erkekte hem bayanda bulunan hormondur
HDV RNA Tahlili Nedir?
HDV RNA tahlilinin normal değeri, negatif kullanımı: serumdaki delta antijen düzeyi akut enfeksiyon sırasında değişkendir
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?
Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir
Uykusuzluk ve Uykusuzlukta Yapılan Tahliller Nelerdir?
Uykusuzluk günümüzde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur
Romatoid Faktör (RF) Tahlili Nerede Kullanılır?
RF tahlili sıklıkla kullanılan bir tahlil türüdür
Yumurtlamanızı Tahmin Edip Kolay Hamile Kalın
Yumurtlama tahmin testlerini eczanelerden ve büyük marketlerden rahatlıkla bulabilirsiniz
Hepatit C (HCV) İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?
Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hastalığıdır
Glukoz Testi (AKŞ) Nedir ?
Şeker hastalığının tespiti, kan şekerinizin sağlıklı değer aralığı içinde olup olmadığını belirlemek, hiperglisemi , hipoglisemi, diyabet ve prediyabet araştırması yapmak, tanılarını koymak ve takipleri…
York Test , ASIST WELLNESS CENTER ile Yeniden Türkiye'de
Asist Wellness Center, bir besin intolerans testi olan dünyada klinik araştırması olan tek gıda intoleransı testi YorkTest ile besin intolerensı olanlara yönelik önemli hizmetler veriyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com