Cinsel ilişki sonrası beyaz süt gibi vajinal akıntı oldu.

Merhaba , 2 sorum vardı;1) 22/12/2023 tarihinde erkek arkadaşımla beraberlik yaşadık. Ancak aynı gün sayısının 4 olması nedeniyle 4. Boşalmasında menisinin diğerlerine göre daha az olduğunu fark ettik. Korunarak cinsel ilişkiye girdik ve prezervatifte bir sorun olmadığını düşünüyoruz. Endişe etmemiz gereken bir durum var mıdır sizce ?2) 25/12/2023 tarihinde tekrardan vajinal yoldan beraberlik yaşadık. Tüm ilişki süresi boyunca prezervatif takılıydı. Gördüğümüz kadarıyla Herhangi bir yırtılma ya da delinme de mevcut değildi.Adet periyodum ise 20/12/2023 tarihinde bitti ve şu an doğurgan dönemdeyim. Ancak 25/12/2023 tarihindeki cinsel birleşmede erkek arkadaşım prezervatife boşalmış olmasına rağmen vajinamdan süt renginde hafif yoğun bir sıvı geldi. Prezervatifte herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü boşaldıktan sonra herhangi bir akıtma ya da başka bir şey görmedik. Fakat durum bu olunca acaba diye düşündük. Ertesi gün hapı almamı gerektirecek bir durum var mı ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba sorularınızı sırayla cevaplıyorum:

1. 22/12/2023 tarihinde erkek arkadaşımla beraberlik yaşadık. Ancak aynı gün sayısının 4 olması nedeniyle 4. Boşalmasında menisinin diğerlerine göre daha az olduğunu fark ettik. Korunarak cinsel ilişkiye girdik ve prezervatifte bir sorun olmadığını düşünüyoruz. Endişe etmemiz gereken bir durum var mıdır?

4 kere cinsel ilişkiye girdiğinizden söz ediyorsunuz. Bu ilişkilerin tümünde de ayrı ayrı prezervatif kullanarak korunma olduysa ve prezarvatif dışına meni çıkmadığından emin iseniz endişe etmenizi gerektiren bir durum yoktur. Sonuç olarak kaç kere boşalma olduğundan bağımsız olarak her bir boşalmada menide sperm hücresi bulunabilir ve bu da prezervatiften vajina geçme halinde hamilelik oluşturabilir. Ancak daha önce de söz ettiğim gibi vajinaya meni bulaşı olmadığından eminseniz endişe edilecek bir durum yoktur.

 2. Ertesi gün hapı almamı gerektirecek bir durum var mı ? Yazdıklarınızdan 22 Aralık ve 25 Aralık tarihlerinde cinsel beraberlik yaşadığınız anlaşılıyor.Bu beraberliklerin de korunmalı olduğunu belirtip prezervatif dışına meni sızmadığını belirtiyorsunuz.
Şu bilgiyi de sizinle paylaşmalıyım:
Hiçbir doğum kontrol yönteminin hamileliği %100 önleme imkanı yoktur. Ancak prezervatifi doğru kullanırsanız hamileliği önleme şansınız çok yüksektir. Prezervatiflerin etkililik oranı %98'dir, yani prezervatif kullanılırken hamile kalma ihtimaliniz hala %2'dir. Bu nedenle yoğun bir cinsel ilişki yaşadığınız için tedbiren de olsa ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.
Vajinanızdan süt renginde hafif yoğun bir sıvı geldiğini belirtiyorsunuz. Son günlerde yoğun bir cinsel hayatınız olmuş buna bağlı veya bunun tetiklediği  vajinal bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Özellikle mantar enfeksiyonlarında  belirttiğiniz şekilde beyaz süt renginde akıntı görülebilir. Bu akıntınız meni olamaz muhtemelen enfeksiyon kaynaklı bir akıntı bu. Bunun için de akıntı şikayetinzi devam ederse muayene için bir kadın doğum hastalıkları doktoruna başvurmanızı öneririm.
Yapılacak muayene ve tetkikler sonrası size bir tedavi uygulayabilir eğer enfeksiyon saptarsa.