Hpv Sorunsalı ?

Hocam merhabalar ben 27 yaşında erkeğim , bundan yaklaşık 7 ay önce bir cinsel ilişkim oldu ve ben çeşitli laboratuvarlarda 4 tane hpv genotipleme testi yaptırdım. ( sürüntü testi dna araması) İlk testimi temastan 2 ay sonra özel bir labda yaptırıp negatif sonuç aldım.Temasın 4. Ayında başka bir labda yaptırdım ve bana tip 52 pozitifsin dendi.sonrasında bir ay geçtikten sonra yine aynı laboratuvarın başka bir şubesinde aynı testi yaptırdım ve tekrar negatif sonuç aldım. Temas üzerinden 6.5 ay geçtikten sonra farklı bir laboratuvardan tekrar test yaptırdım ve yine negatif çıktı.bu arada bende hiç bir lezyon yok hocam birsürü üroloğa kendimi gösterdim genital bölgemi detaylıca inceleyen bakan çok doktor oldu ve hiç bir lezyonla karşılaşmadı.Hocam ben neden 3 negatif 1 pozitif sonuç aldığımı bilmiyorum ve artık gerçekten psikolojik olarak kötü durumdayım çünkü evlenmek istiyorum ve eşime bulaştırmaktan korkuyorum bende bu virüs var mı yok mu bunun endişesi içindeyim.Bu virüsün bende olduğunu varsayarsak acaba vücuttan atılabiliyor mu?Eşime bu virüsü bulaştırırsam tip 52nin kanser yapma riski yüksek mi?Bu psikolojiden kendimi arındırmak ve eski yaşantıma dönüp sevdiğim kişiyi bulup gönül rahatlığı ile evlenmek için ne yapabilirim?7 ay siğil çıkmadı daha sonrasında çıkma ihtimali var mıdır? Sizce neden bir test pozitif üçü negatif?(1.Negatif 2. Pozitif 3. negatif 4.negatif.)Teşekkür ederim hocam.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle merhaba. Bir kadın doğum doktoru olarak şunu ifade edebilirim. HPV virüsü özellikle kadınlar için önem arz etmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açtığı kanıtlanmıştır. Ancak erkeklerde kadınlara göre HPV nedenli kanser çok daha az görülür. Ayrıca HPV tip 52 nin erkeklerde kanser yaptığına dair de bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.
HPV testlerinde asıl önemli olan en son yapılan güncel testin durumudur. Sizde de son test HPV yönünden negatif çıkmış.
Bu belirttiğim durum da sanırım şu sorunuzun cevabı olacaktır.

Sizce neden bir test pozitif üçü negatif?(1.Negatif 2. Pozitif 3. negatif 4.negatif.): Burada asıl önemli olan ve bizim değerlendirmeye aldığımız son test sonucudur HPV yönünden. Son 2 testin de negatif çıkması bu virüsün sizde olmadığının en somut kanıtı olup, ikinci testte pozitif olan HPV nin tamamıyla vücuttan atıldığını gösterir.
Aslında erkeklerde HPV testi sıklıkla tercik edilen bir tahlil de değildir. Bu testi bu kadar sık yaptırmanıza da gerek bulunmamaktadır.
Yukarda da iifade ettiğim gibi önceden pozitif çıkan HPV nin son test de negatif çıkması virüsün vücuttan atıldığını kanıtlar.
Kaldı ki HPV yönünden vücudunuzda da herhangi bir lezyon olmaması virüsün atıldığını gösteriyor.
Sonuç olarak kanser yönünden endişe etmenizi gerektiren bir durum yok. Virüs sizde olmadığı için başkasına da bulaştıramayacağınızdan evlenmenize de engel bir durum bulunmuyor bulaştırıcılık yönünden.

Sağlıcakla kalınız.