Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?

27.02.2018 10:04
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
A

Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Doğru dinlenip değerlendirildiğinde, kendi sağlığı hakkında oldukça geniş bilgi verir insan vücudu. Zaten bu sebeple fiziksel muayene her zaman hekimler tarafından önem taşır. Yani bir hastalığın tanısını koymak için; tahlillerdeki rakamsal değerlerin yanında fiziki muayenedeki veriler de son derece önem taşır.

Vajinal akıntı da vücutta olması gereken; ancak bazen de hastalık belirtisi olan bir durumdur.

Vajina; kanallı bir yapıya sahip olan, nemli, esnek bir organdır. İdrar yapma, ilişkide aktif olmanın yanında doğum yapmakla da görevlendirilmiş organdır. Her organ gibi, vajina da dışarıdan hastalık kapmamak için kendi hijyenik ortamını oluşturur. Bu ortam için nemli kalması gerekir. Yani vajinanın doğal hali nemli olmasıdır. Aksi takdirde; idrar kalıntıları enfeksiyona sebep olabilirken, cinsel ilişkide de sürtünmeden ve kaymamaktan dolayı büyük bir ağrı ve aşınma hissi yaşanır.

Sağlıklı ve genç bireylerde düzenli olarak adet görülür. İşte adet mekanizmasını düzenleyen de, vajina yapısına dahil olan yumurtalıklardır. Adet kanaması dışarıdan birkaç gün ile sınırlı gibi görünse de, içeride yoğun bir çalışma vardır. yani; adet döngüsünün oluşması için yumurtalıklar sürekli bir döngü içindedir. Her dönemde rahim kendini gebeliğe hazırlamakla yükümlüdür. Normal günlerde olan akıntılar da, bu döngünün kusursuz şekilde işlediğinin göstergesidir. Normal olarak nitelendirilen sağlıklı akıntının özellikleri şöyledir; devamlı değil birkaç gün sürer, şeffaf ve kokusuzdur.

Anormal yani hastalık akıntısı ise; hemen fark edilebilir bir niteliktedir. Daha uzun süreli, yeşil veya sarı renkte, daha yoğun ve daha yapışkan kıvamdadır. Bunun yanında kasık ağrıları ve kaşıntılar da eşlik edebilir. Böyle akıntı olduğu zaman muhakkak uzman yardımı alınmalıdır, çünkü vücut bir şeylerin ters gittiğini anlatmaktadır.

Peki hangi hastalıklarda anormal akıntılar olur? Bu akıntılar daha sık olarak rahim ağzı iltihaplarında görülür. Bunun haricinde pek çok kadın hastalığının da temelini oluşturur. Bu sebeple böyle rahatsızlıklar fark edildiğinde geç kalınmadan ve daha çok şikayetler artmadan tanı konmalı ve tedaviye mutlaka uyulmalıdır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Pemfigus Deri Hastalığı Nedir?
Pemfigus oto immün büllöz bir cilt  hastalığıdır
Burun Akıntısına Neden Olan 7 Faktör
Burun akıntısı burun dokularının ve damarların çok fazla sıvı veya mukus üretmesi sonucunda ortaya çıkar
Somatofor Bozukluk: Sebepsiz Ağrı Hissi Nedir?
Somatofor bozukluğu en yalın haliyle, fiziksel bir gerekçe olmaksızın vücutta ağrı, sızı veya uyuşukluk hissetme durumu olarak tanımlayabiliriz
Mide Ülserinin Sebepleri Nelerdir?
Mide ülseri, midenin iç yüzeyini koruyan mukus tabakasının incelmesi veya tamamen kaybolması sonucunda oluşur
Spastik Kolon Nedir?
İrritabıl bağırsak sendromu, sık görülen uzun süre devam eden  bir hastalıktır
Aşırı Hatırlama Hastalığı: Hipertimezi Nedir?
Genellikle unutkanlıktan yakınan ve her şeyi hatırlamak isteyen pek çok insan vardır
İlginç Bir Olgu: Bağırsakta Bulunan Böcek Larvaları
Geçtiğimiz zamanda kaydedilen bir vak'ada ishal ve kusma şikayetiyle giden çocuğun bağırsaklarında böcek (kınkanatlı) larvalarına rastlanmıştır
Epiglotit Nedir?
Nefes borusu kapakçığının iltihaplanması olarak Türkçeleştirilen epiglotit, yaygın olarak görülen bakteri kökenli bir enfeksiyon hastalığıdır
Boyun Fıtığı Nedir?
Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki kıkırdağın yer değiştirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır
İnsülin Direnci Nedir Biliyor musunuz?
İnsülin pankreasta beta hücreleri tarafından üretilmekte olan  bir hormondur
Atopik Dermatit ( Çocuk Egzeması ) Nedir?
Çocukluk çağı egzeması diye de adlandırılan alerjik deri hastalığıdır
Sinüzit ve Belirtileri Nelerdir?
Sinüsler baş bölgesinde burnun her iki yanında bulunan boşluklardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com