Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

11.07.2018 10:38
Karpuz, yaz aylarının en popüler meyvesidir
Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
A

Karpuz, yaz aylarının en popüler meyvesidir. Dünyanın birçok bölgesinde yetişen karpuz 2. sırada ülkemizde yetişmektedir. Sıcaklara karşı insanları serinleten, oldukça lezzetli ve yenmesi zahmetsiz bir meyvedir.  Öyle ki her yıl karpuzun çıkmasıyla yazın geldiğini anlamış oluruz. Sofralardan eksik olmayan karpuz, genellikle yemeklerden sonra tatlı niyetine tüketilir. Karpuzu peynir gibi gıdalarla yakıştırıp birlikte tüketenler de vardır. Bu özelliklerinin yanı sıra karpuz sağlık için oldukça faydalı bir meyvedir. Peki, karpuzun içeriğinde neler vardır? Vücudumuza yararları nelerdir? Tahlil.com olarak sizler için bu soruları cevapladık.

Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karpuz bol miktarda A, B ve C vitamini, lifler, protein, demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, %90 su, vücut için yararlı bazı enzimler, likopen, antioksidan özelliği olan beta karoten ve doğal şekerler içerir.

Karpuz içeriğindeki likopen ve potasyum sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyucu etki gösterir. İçerdiği yüksek potasyumla kan basıncını ve kalbin ritmini düzenler. Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler fazla miktarda olmamak suretiyle günlük düzenli karpuz tüketirse tansiyonu dengeleyecektir. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kalp, damarlar ve diğer organları kolesterolden korur.

Karpuzun kansere karşı koruyucu etkisi büyüktür. İçerdiği A ve C vitamini, likopen ve beta karoten maddeleri sayesinde antioksidan özellik gösterir, kansere karşı koruyuculuk sağlar. Vücuttan toksinleri uzaklaştırır. Bağırsakları temizler, hareketini düzenler ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki sağlar.

Karpuz böbrekleri korur ve sağlıklı işleyişini sürdürür. Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu şekilde de vücuttaki su dengesini korur. İçerdiği %90 su sayesinde vücudun özellikle sıcak yaz aylarında susuz kalmasını önler. Sıcaklarda vücuttan kaybedilen su, karpuz yiyerek kolayca yerine konulabilir. Karpuz tüketimi mesane ve böbrek taşlarını, kumlarını dökmeye veya önlemeye yardımcı olur.

Karpuz tam bir diyet meyvesidir. Yağ içermeyip kolesterolü de azalttığı için kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği bol su ile vücudu toksinlerden temizler. İçerdiği sitrulin adlı madde sayesinde vücutta yağ yakılmasını ve kan dolaşımını hızlandırır.

Karpuz içerdiği vitaminler ve bol su sayesinde cildi nemlendirir. Daha canlı bir görünüm verir. Ayrıca karpuz depresyonu önler çünkü vücutta seratonin ve dopamin denilen mutluluk hormonlarını salgılatır.

Yapılan önemli bir uyarı ise: karpuzun yemeklerden önce yendiğinde bu faydalarını daha çok göstereceğidir. Uzmanlar yemekten hemen sonra karpuz yemeyi önermiyor. Bu hem sindirimi ve hazmı zorlaştırıyor hem de faydalarını daha az göstermesine yol açıyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
1 Yaşına Kadar Bebeğe Hangi Testler Yapılmalıdır?
Bebeklerin doğumundan 1 yaşına kadar geçen süreçte yapılması gereken testler vardır
Yemeği Üfleyerek Soğutmayın
Nefes vermek; vücutta işlevi bitmiş, karbondioksit bakımından yoğun olan havanın vücuttan atılmasıdır
Gebelikte Folik Asit Neden Önemlidir?
Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir
Çikolatalı Süt Antremandan Sonra İyi Bir İçecektir
Antrenman sırasında terlemekle beraber vücuttan su atılır bu nedenle spor sırasında sıvı alınması çok önemlidir
A VİTAMİNİ
Yağda eriyen önemli bir vitamindir
Çocuğunuz İnternet Bağımlısı mı?
Mevcut olumsuz davranışın veya eylemin kişinin hayatında olumsuzluklara sebep olmasına rağmen kişinin bunu bırakamaması durumu bağımlılıkların ortak özelliğidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com