Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?

12.12.2017 09:55
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
A

Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir. Tabii bu etkiyle insanların hareketleri daha çok azalmış ve isteksizlikler meydana gelmiştir. Ancak, vücudun spor yapma gereksinimi her zaman devam eden bir ihtiyaçtır. Bu sebeple başlamak zorla da olsa, yapınca son derece keyif verecek basit sporları ihmal etmemek çok önemlidir. Bu sayede hem vücudu daha çok ısıtmış ve daha zinde bir gün geçirmiş olacaksınız.

Peki kış sporları yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Egzersizlerden önce ısınma hareketleri büyük öneme sahiptir. Vücutta ağrıların meydana gelmesini engellediği gibi, yağ yakımını da hızlandırır. Yazın zaten sıcak havadan dolayı vücut daha esnektir ve kısa süreli esneme hareketleri kolaylıkla ısınmanızı sağlar. Ancak kışın, soğuktan büzülmüş vücudu açmak bir nebze daha zordur. Bu sebeple kış sporlarında ısınma hareketleri biraz daha yoğun yapılmalıdır. Ayrıca spor sonrasında da terlemiş olan vücudu aniden soğuk havanın etkisine bırakmamak için, esneme hareketleriyle vücut yavaş yavaş soğumaya bırakılmalıdır.

Açık hava yürüyüşleri tercih edilmelidir. Kışın zaten az olan güneş ışığından yararlanmak, sağlık için çok önemlidir. Bu sebeple özellikle gün ortalarında bir miktar güneş ışığı alabilmek için yürüyüşler tercih edilebilir.

Zor gelen sporlar, çabuk sıkılmanızı ve spordan soğumanızı sağlar. Bu sebeple bıkmamaya özen gösterecek şekilde setler halinde spor yapmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, 15 mekik çekip 1 dakika dinlenmek suretiyle 45 mekik hareketi vücudunuzun günlük hareket ihtiyacını karşılayacaktır.

Kış sporlarında çokça ihmal edilen durumlardan biri de sıvı alımıdır. Soğuk havalardan dolayı daha az susamışlık hissi olur ve kişiler su içmeyi ihmal eder. Ancak unutulmamalıdır ki, metabolik işlemlerin devam etmesi için suya her zaman ihtiyaç vardır. Özellikle spor yapan kişiler daha fazla sıvı kaybettiğinden muhakkak bol su tüketmelidir. Kışın dışarıda yapılan sporlarda içinizi ısıtmak için termosla tükettiğiniz bitki çaylarınız da bu konuda size yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Estetik Tıpta PRP (Platelet Rich Plasma) Uygulaması Nedir?
ONEP Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi Uzmanlarından Ünal Şahin; son ayların gözde uygulaması PRP’yi sizler için anlattı:PRP, “Platelet Rich Plasma-- platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması”…
Türk Halkının Sağlık İle İlgili Görüşleri Araştırıldı.
Halkımızın sağlık ve sağlığa yönelik yaşam tarzlarına dair yapılmış bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu
Dişlerinizin de Duşa İhtiyacı Var!
İnsanlar her ne kadar biyolojik olarak bir birileri ile benzer özellikler taşısa da fiziksel olarak birçok farklılık gösterir
Sosyal Fobisi Olan Erkekler Neden İdeal Eş Adayıdır?
Sosyal Fobi günümüzde en önemli sorunlardan biridir
Kolesterol Düşüklüğü Prostat Kanserini Önlüyor
Kolesterol tahlili değerlerinin düşük olması erkeklerde prostat kanserini önleyebiliyor
Tip 2 Diyabet Önlenebilir mi?
Vücudun fonksiyonlarını normal şekilde sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır
Neofobisi Olanlar Daha Erken Yaşlanıyor
Günümüzde estetik çözümler ile fiziksel yaşlanmayı geciktirmek, daha genç görünmek mümkün
Neden Sigarayı Bırakmalıyız
Sigara kullanımı bir çok hastalığa ve ölüme neden olabilir
Çocuklar İçin İdeal Sünnet Yaşı Nedir ?
Birçok anne baba çocuklarını hangi yaşta sünnet ettirmeleri gerektiği konusunda karar vermekte zorlanır
Sağlıklı Olmak İçin Akşam Yemeğini Erkenden Yiyin
Genelde gecenin geç saatlerinde yemek yemek midede yanma duygusuna sebep olur
Dans Edin Fazla Kilolardan Kurtulun!
Fazla kilolardan kurtulmak için pek çok yöntem günümüzde hemen herkes tarafından deneniyor
Cilt, Tırnak ve Saçlarınızın Sağlığı İçin Gereken Besinler Nelerdir?
Çinko demirden sonra vücutta en çok kullanılan mineraldir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com