Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?

12.12.2017 09:55
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
A

Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir. Tabii bu etkiyle insanların hareketleri daha çok azalmış ve isteksizlikler meydana gelmiştir. Ancak, vücudun spor yapma gereksinimi her zaman devam eden bir ihtiyaçtır. Bu sebeple başlamak zorla da olsa, yapınca son derece keyif verecek basit sporları ihmal etmemek çok önemlidir. Bu sayede hem vücudu daha çok ısıtmış ve daha zinde bir gün geçirmiş olacaksınız.

Peki kış sporları yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Egzersizlerden önce ısınma hareketleri büyük öneme sahiptir. Vücutta ağrıların meydana gelmesini engellediği gibi, yağ yakımını da hızlandırır. Yazın zaten sıcak havadan dolayı vücut daha esnektir ve kısa süreli esneme hareketleri kolaylıkla ısınmanızı sağlar. Ancak kışın, soğuktan büzülmüş vücudu açmak bir nebze daha zordur. Bu sebeple kış sporlarında ısınma hareketleri biraz daha yoğun yapılmalıdır. Ayrıca spor sonrasında da terlemiş olan vücudu aniden soğuk havanın etkisine bırakmamak için, esneme hareketleriyle vücut yavaş yavaş soğumaya bırakılmalıdır.

Açık hava yürüyüşleri tercih edilmelidir. Kışın zaten az olan güneş ışığından yararlanmak, sağlık için çok önemlidir. Bu sebeple özellikle gün ortalarında bir miktar güneş ışığı alabilmek için yürüyüşler tercih edilebilir.

Zor gelen sporlar, çabuk sıkılmanızı ve spordan soğumanızı sağlar. Bu sebeple bıkmamaya özen gösterecek şekilde setler halinde spor yapmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, 15 mekik çekip 1 dakika dinlenmek suretiyle 45 mekik hareketi vücudunuzun günlük hareket ihtiyacını karşılayacaktır.

Kış sporlarında çokça ihmal edilen durumlardan biri de sıvı alımıdır. Soğuk havalardan dolayı daha az susamışlık hissi olur ve kişiler su içmeyi ihmal eder. Ancak unutulmamalıdır ki, metabolik işlemlerin devam etmesi için suya her zaman ihtiyaç vardır. Özellikle spor yapan kişiler daha fazla sıvı kaybettiğinden muhakkak bol su tüketmelidir. Kışın dışarıda yapılan sporlarda içinizi ısıtmak için termosla tükettiğiniz bitki çaylarınız da bu konuda size yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Düz Tabanlık Nedir?
Ayak tabanın iç yüzeyinde gerekli miktarda çukurluğun olmaması düz tabanlık olarak isimlendirilmektedir
Migren Ağrısı Olanlara Bazı Öneriler
Migren ağrısı beyin damarlarındaki sinirsel iletim aksaklıklarından kaynaklı bir hastalıktır
Besinleri Saklama Yöntemleri
Mikropların üremesini engellemek ve çoğalmasını yavaşlatmak için tuzlama veya şekerleme yöntemi kullanılabilir
Hayvanlarda Down Sendromu Görülebilir Mi?
Down sendromu vücut hücrelerinde 46 kromozom yerine fazladan bir kromozomun daha olması yani 47 kromozoma sahip olunması ile meydana gelen genetik bir hastalıktır
Lens Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Lensler genellikle görme bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılır
Yanlış Klima Kullanımının Zararları
Son günlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üstüne çıkmasıyla birlikte klima kullanımı da artmıştır
Verimli Zaman Kullanımı İçin Tavsiyeler
Zaman, en değerli hazinedir
Dişi Karbonatla Fırçalamak Diş Minesine Zarar Verir!
Dişlerin karbonatla fırçalandığında parlayacağına dair yanlış bir inanış vardır
Ağız Kokusu Normal Bir Durum Değildir!
Kişide görülen ağız kokusunun mutlaka bir nedeni vardır
Aşırı Soda Tüketimi Tansiyonu Yükseltebilir.
Soda, doğal mineral maddelerce zengin bir içecektir ve düzenli olarak tüketilmesinin pek çok avantajı vardır
Hamilelik Kalp Krizi Riskini Arttırabilir
Genç kadınlarda kalp krizinin görülme olasılığı oldukça düşük olmasına karşın hamilelik sürecinde bu risk fazlalaşmaktadır
Tahlil.com ailesi olarak YGS Sınavında Başarılar Dileriz.
Üniversite yaşamına ilk adım olan YGS sınavına girecek herkese Tahlil
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com