Test roche cobas e601 eclia, Testlerin sonucuna ne kadar güvenebilirim?

Hocam merhaba, şüpheli ilişkimden 32 gün sonra anti-hiv ve anti-hiv 1/2 p24 isimli testleri yaptırdım ve ikiside negatif çıktı. Testleri zamanında yaptırdım mi bilmiyorum. Testi yaptırdığım gün veya bir gün sonra vücudumda sivilce benzeri kırmızı döküntüler çıktı.Göğüs ve boyunda yogunlukta. Şuan aşırı derecede stres ve kaygı bozukluğu yaşıyorum. Testlerin sonucuna ne kadar güvenebilirim? Baska birine bişey olur diye berbere bile gidemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Test roche cobas e601 eclia

Tahlil.com Cevabı :

 Roche cobas e601 eclia cihazı ve testi HIV enfeksiyonu erken tanısında 4 hafta içinde rol oynamaktadır. Size de bu test ilişkiden 32 gün sonra yapılmış. Bu süre de uygun bir süre. Burada yani HIV enfeksiyonu tanısında belirtilerden çok HIV test sonuçları önem arz etmektedir. Söz ettiğiniz belirtiler ( sivilce benzeri kırmızı döküntüler ) asla tek barşına HIV tanısı koydurmaz ve bu belirtiler bir çok kişide farklı hastalık ve nedenlere bağlı olarak görülebilir.
Esas HIV tanısı koyduran ise laboratuvar testleridir. Bu test de sizde negatif çıkmış.Bu nedenle sizde enfeksiyon olmadığından stres ve kaygı bozukluğu yaşamanızı gerektiren bir durum bulunmuyor.
Sonuç olarak Test roche cobas e601 eclia test sonucuna güvenebilirsiniz. Sizde bu test sonucuna göre enfeksiyon yok.
Ancak stres ve kaygı bozukluğunuz devam ederde bir psikiyatri doktoruna başvurmanızda yarar var. HIV enfeksiyonu korkusu sebebiyle bu tür kaygı bozukluğu olanlar psikiyatri doktoru desteği ile normal yaşamlarına dönebilmektedir.