Hiv Testi Sonucuna Güvenebilir Miyim?

Hocam merhabalarŞüpheli ilişkinin 22.günunde hiv duo ultra testi oldum negatif aldım. 56.günde özel bir labda anti hiv 1 2 +p24 tek sonuç veren testi oldum ondan da negatif aldım. Son olarak da devlet hastanesinde 91.günde elisa testi oldum ve negatif sonuç aldım. Ancak bu testte referans aralığı kısmında sadece referans yazıyor herhangi bir sayısal değer yok ancak sonuç kısmında negatif ve değer yazıyor. Referans aralığı kısmında öyle yazması aklımı karıştır ve acaba test güvenilir değil mi diye bir şüphe uyandı. Sizce test güvenilir mıdır, başka bir test yaptırmama gerek var mı?

Tahlil.com Cevabı :

HIV yönünden testlerinizi uygun zaman aralıklarında yaptırmışsınız ve sonuçları negatif. En son yaptırdığınız 8 Şubat tarihli test sonucunuzu da inceledim. Test sonucunuz 0.14 çıkmış. 0.14 çıkan HIV sonucu net bir şekilde negatif. Evet test sonucunda referans değer belirtilmemiş ancak size şu bilgiyi verelim. 1.0 ın altındaki değerler HIV yönünden negatiftir.
Sizin 0.14 çıkan HIV test sonucunuz 1.0 ın çok çok altında ve endişeye mahal vermeyecek şekilde net olarak negatif.
Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanede testi yaptırmışsınız. Bu hastanelerin laboratuvarları düzenli olarak denetim altında olup sonuçlar uzman doktorların onayı ile rapor edilmektedir. Bu nedenle test sonucuna kesinlikle güvenebilirsiniz.
Söz konusu ilişkiye bağlı olarak HIV enfeksiyonuna yakalanma riskiniz tamamıyle ortadan kalkmış Başka bir test yaptırmanıza da gerek bulunmuyor.

Sağlıklı günler dilerim.