Uzun Yıllar Sonra Yapılan Anti Hiv Testi

7 sene önce bir ilişkim oldu. Hiv konusunda bilinçli değildim. Bunun üzerinden 4 sene sonra askerlik için verilen tahliller de anti hiv diye bir test vardı yine bundan da 3 sene sonra evlilik öncesinde e nabızda anti hiv diye bir test olduğunu gördüm. Bu iki testte de sonuç negatif olarak görünüyor. İlişkiden bu kadar uzun süre sonra yapılan testin doğruluğu nedir. Bir doktora başvurmalı mıyım?

Tahlil.com Cevabı :

7 sene önceki ilişkinizden sonra HIV virüsü kapmış olsaydınız bu ilişkiden yaklaşık 3 ay sonra kanda Anti HIV testiniz pozitf olurdu. Bu pozitiflik de halen devam ederdi.Askerlik öncesive son yapılan testler de pozitif çıkardı. Sonuç olarak HIV enfeksiyonuna yakalanıldığında Anti HIV testi pozitif olur ve bu pozitiflik ömür boyu sürer.
Sizde bu pozitlik çıkmadığına göre, ilişkiden 7 yıl sonra da 17 yıl sonra da pozitifliğe dönüşmez.''  İlişkiden bu kadar uzun süre sonra yapılan testin doğruluğu nedir? '' sorunuzun cevabı da çok net. Testler negatif olarak devam etmiş, yani enfeksiyona yakalanmamışsınız ve doğruluklarına güvenmelisiniz.