Trombosit ( plt) değerlerim düşük ne yapmalıyım?

Hemogram yaptırdım. Plt platelet referans değeri 150-400 olmasına karşın benim değerim 143 çıktı , sonra tekrar tahlil yaptırdım bu seferde 122 çıktı.Başka bir hastanede test yaptırdım , referans değeri 180-350 olduğunu gördüm benim PLT ise 162 olarak çıkmıştı bu sonuçları yorumlarsanız sevinirim.Bu tahlilleri yaptırmadan önce ortalama bir hafta önce üşütmüştüm ayrıca ağzımın içinde iki bölgede küçük aftlar vardı ve birtakım ilaçlar kullanmıştım fakat ilk tahlili yaptırmadan 2-3 gün önce ilaçlarım bitmişti, kullandığım ilaçlar levapront öksürük şurubu, klavunat 1000 mg, clarinase (antihistaminik), iliadin sprey kullandım bu kullandığım ilaçlarında platelet düşüklüğüne sebep olabilme ihtimali de olabilir mi?teşekkürler…

Tahlil.com Cevabı : Trombosit yani kısa adıyla PLT testinizin değerleri düşük çıkıyor.Kullandığınız ilaçlarla ilgisi olduğunu sanmıyorum.Ancak üşüttüğünüzü söylüyorsunuz.Bazı enfeksiyonlarda plt değeri düşebilir.Tercihen Hematoloji veya Dahiliye uzmanına danışabilirsiniz.Trombosit testi normal değerleri,hangi durumlarda yüksek veya düşük çıktığına dair aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.Trombosit Testi