10 Soru ve Cevapla Bel Fıtığı Nedir?

26.06.2018 11:58 | Yazar: Dr. Cem Argun
10 Soru ve Cevapla Bel Fıtığı Nedir?
A

1.Bel fıtığı nedir?

Omurgamız omur olarak da bilinen çok sayıda kemikten oluşmuştur.Omurgamızın esnek bir yapısı olması için omurlar  arasında diskler bulunmaktadır.Çember şeklinde olan bu diskler omurlarımız arasında  amortisör görevi  üstlenmektedir.

Omurganın esnek olmasını sağlayan ise bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Daire şeklindeki bu diskler omurlar arasında yastıklama işlevi görür.

Halk arasında bel fıtığı olarak bilinen lomber disk hernisi omurlar arasında amortisör görevi üstlenip yastıklama işlevinde bulunan disklerin yerinden oynaması sonrası görülen bir hastalıktır.

Yerinden oynayıp orijinal  formasyonunu  kaybeden disk beynimizden vücudumuza iletilen mesajlardan sorumlu olan sinirlere baskıda bulunur.Bu baskı sonrası belde şiddetli ağrılar olmak, karıncalanma, uyuşma ve hissizlik gibi belirtiler görülebilir.

Bel  fıtığı sıklıkla omurgalarda  L4 / L5 ve L5 / S1 seviyelerinde oluşur. 

2.Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel ve bacak ağrıları (Şiddetli ağrılar olup çoğu zaman kişiyi ilaç kullanımına zorlamaktadır.)
Genellikle ağrı aniden  ortaya çıkar. Kimi zaman öksürük ve aksırık gibi nedenlere bağlı olan ani hareketler ağrıyı tetikleyebilir.
Bel fıtığında çoğunlukla tek bacak olmak üzere kimi zaman her iki bacağa da vuran ağrılar gözlenebilmektedir.
Beraberinde ayakta  uyuşmalar , hissizlik, hareketlerde zorluk, yürüme ve oturmada zorlanma, kaslarda  güçsüzlük  gibi şikayetler görülebilir.
Bel  fıtığından kaynaklanan ağrılar düz ve sert bir zemine uzanıldığında hafifleyebilir.

3.Bel fıtığı kimlerde görülür?

Her  5 erişkinden 4 'ü hayatının bir döneminde en az bir kez bel ağrısını şikayeti yaşamaktadır.
Lomber disk hernisi (bel  fıtığı) çoğunlukla 30 ile 60 yaşları arasında rastlanan bir sağlık sorunu olmakla  birlikte her  yaş grubunda da görülebilmektedir.

4.Bel fıtığında risk faktörleri nelerdir?

*Aşırı  kilo ( obesite)  bel  fıtığı için en önemli risk faktörlerinden biridir.
Aşırı kilo ile birlikte vücudumuzun  ağırlığını taşıyan omurgaya daha çok yük biner.
Bunun sonucunda da  omurganın esnekliğini sağlayan ve omurlar arasında yer alıp bir nevi amortisör görevi üstlenen  disklere aşırı yük biner.
Bu durum da disklerde deformasyon ve şekil  bozukluğuna yol açar. Doğal  yapısını kaybeden ve fıtıklaşan disk ise sinirlere baskı yaparak başta ağrı ve uyuşma olmak üzere bel fıtığının belirtilerine yol açar.

* Hamilelik: Hamilelik  de kadınlarda  hamileliğin doğal sürecine bağlı olarak vücudun ağırlık merkezi öne doğru yer değiştirir. Bu durum da omurlara  fazladan yük binmesine  sebep olur.

* Bel ve sırt kaslarının güçsüzlüğü: Özellikle hareketsiz bir yaşam, vücudun anatomik yapısı  ve düzenli olarak spor yapmamaya bağlı olarak bel ve sırt kaslarında güçsüzlük olabilir.
Bu  kaslardaki güçsüzlük ise doğal olarak omurgaya verilen desteğin de yetersiz olması sonucunu doğurur.Bu süreç  de kuşkusuz  bel  fıtığını tetikler.

*  Sigara kullanımı: Yapılan bilimsel araştırmalar aşırı sigara kullanımına bağlı olarak disklerde dejenerasyon ve yapısal bozuklukların arttığını göstermektedir.Sigara kullanımı ayrıca disklerin rejenerasyonu  ve zedelenmeye  bağlı iyileşme sürecini de zorlaştırmaktadır.

* Ergonomik olmayan çalışmalar, tekrarlayıcı ve zorlayıcı egzersiz ve hareketler: Günlük  hayat veya iş akışında  yük kaldırma, eşyaları itme ve çekme gibi yapılan hareketler  ergonomiye uygun olmalı ve omurga  yapısına da zarar vermemelidir.
Yerden yük kaldırırken dizlere güç vererek çömelme sonrası  yük kaldırılması, vücudumuza   yapışık  yük taşınması  gibi hareketler belimize binen yükü azaltacağından bel fıtığı riskini de o oranda düşürecektir.
Ofis  çalışması sırasında da masa başında  bel  desteği  olan sandalye ve koltuk seçilmesi, tam dik pozisyonda  oturulması  gerek  görüldüğünde bel destekleyici aparatlar kullanılması bel sağlığı yönünden çok önemlidir.
Özellikle sabahları uyku sonrası yataktan kalkarken aniden ve bele yük bindirerek yataktan kalkılmamalıdır.
Yataktan kalkma aşamasında öncelikle  yan dönmeli  daha sonra ayakları yatak kenarından sarkıtıp beraberinde de dirseklerden destek alıp kalkmak bel sağlığı açısından çok önemlidir.

5.Hangi  meslek grupları bel fıtığı yönünden risk altındadır?

* Uzun süre ayakta  durarak  çalışanlar ( Kabin memurları , satış  asistanları, tezgahtarlar, ameliyathane  çalışanları, sağlık personeli vb.)

*Ağır fiziksel aktivite ve ağır yük kaldırma gerektiren meslekler: Fabrika işçileri, inşaat işçileri, hammallar ve nakliye ve ulaştırma sektörü çalışanları
* Vücudu  titreşime maruz kalan çalışanlar: Şöförler  ve operatörler(  kamyon, traktör, otobüs, süpürme aracı, forklift  vb.)
* Sporcular ( halter, güreş, futbol, kürek sporu) 

6. Bel fıtığından nasıl korunulur?

Düzenli  egzersiz  yapmak ( bel ve sırt kaslarını güçlendirecektir) 

Ergonomiye uygun çalışmak, belimizi koruyacak yöntemlerle  yük taşımak(vücuda yapışık yük taşımak yerden yük kaldırırken dizlerimiz üzerine çömelip ağırlığı dizlere vererek yükü kaldırma)

Aşırı kilo almamak, obeziteden kaçınmak,  yukarı doğru uzanmaktan kaçınmak  uygun ve yeterli önlemlerdir.
Ofis çalışanları da  masa başında bel desteği ile çalışmalıdır.
Kişi  stresten kaçınmalıdır.
Öncelikle stres olmak üzere çeşitli psikososyal risk faktörleri bel fıtığını tetikleyebilir. 

7.Bel  fıtığı tanısı nasıl konulur?

Bel  fıtığı tanısında altın standart  sanılanın aksine MR değil hekim muayenesi ve hastanın öyküsü  ve şikayetleri ile birlikte değerlendirilmesidir.
MR  raporları son derece problemli olup muayene sonrası  ameliyata gerek görülmeyen vakalar olduğu gibi tam tersi MR bulgusunda  ciddi sorun olmayıp ameliyatın gerektiği hastalar da bulunmaktadır.

Göz önünde bulundurulması  gereken  bir diğer bilgi ise MR incelemesinin bel fıtıklarında tarayıcı bir tanı yöntemi  olmadığının bilinmesidir.Yani kanser taraması yapılır gibi bel fıtığı taraması gibi bir yöntem kabul edilebilir değildir.

Hekimin muayene sonrası gerek görmesi halinde MR, bazı radyolojik tahliller ve EMG de kuşkusuz tanıda yararlıdır. 

8.Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır? Her bel fıtığı ameliyat gerektirir mi?

Her bel ağrısı bel fıtığı olarak değerlendirilmemelidir.
Hastanın öyküsü, muayene bulguları ve gerekli görülen tahliller ile bel ağrısının nedenleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.
Yapılan bilimsel çalışmalar  bel ağrılarının yüzde  4 ile 5’i  arasında bir oranın bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar olduğunu ortaya koymaktadır.
Bel fıtığı kaynaklı olmayan bel ağrıların en önemli sebepleri ise; duruş ve postür bozuklukları, ergonomik olmayan hareket  tarzları, omurganın denge bozuklukları, aşırı kilo, bel kaymaları, kireçlenme, kas tutulmaları ve spazmlar ile çeşitli  romatizmal hastalıklardan oluşmaktadır.

9.Bel  fıtığının tedavisi  ameliyat mıdır?

Her bel fıtığının ameliyat ile tedavi  edileceği  gibi bir durum yoktur.Bel  fıtığı tanısı koyulan her 7 hastadan yaklaşık 1'inde ameliyat bir çözüm olmaktadır.
Kalan hasta grubunda ise fizik tedavi, medikal tedavi , yatak istirihatı gibi çözümler oldukça işe yaramaktadır.

10.Alternatif  tıp ve lazer gibi yöntemlerle bel fıtığı tedavi edilebilir mi?

Bel ağrılarının toplumda yaygın olması, bel fıtığı nedeniyle ameliyat olmaktan korkma gibi nedenlerle bel  fıtığı tedavisi  için alternatif yöntemler  de sıklıkla kullanılmaktadır.
Bitkisel  tedaviler, masaj ve halk arasında bel  çektirmesi olarak bilinen farklı yöntemler mevcuttur.
Lazer  yöntemi ile bel fıtığı tedavisi  yaptıklarını iddia eden kişiler de bulunmaktadır.
Bizim önerimiz  ise tüm dünyada kabul edilen standart tıbbi tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi ve konuyla ilgilen fizik tedavi, beyin cerrahisi, ortopedi ve nöroloji gibi branşlarda hizmet  veren doktorlara  öncelikle başvurulması ve onların yönlendirmesi  sonrası gerekli girişimlerde bulunulmasıdır.

 

 

 

 

 

  

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ön Yargılarınızı Kırın: Sağlığınız İçin Yulaf Tüketin!
Yulaf çoğu kez iştah kabartan bir yiyecek olmaktan çok tadından fazlaca hoşlanılmayan bir yiyecek olarak hatırlanır
Eğrelti Otunun Faydaları Nelerdir?
Eğrelti otu, kumlu yerlerde yetişen ve kökü oldukça kalın bir bitki türüdür
Hayvanlarda 'Saf Kan' Algısı ve Toplu Sağlığına Etkisi
Şehir içinde veya kırsalda yaşayan ve toplumun bir parçası olan hayvanlar, çoğu kez hak ettikleri muameleyle karşılanmıyorlar
Kalp Sağlığınız İçin Kuru Yemiş Yiyin
Sağlıklı bir diyet programıyla birlikte kuru yemiş tüketmek kalp sağlığı için çok faydalıdır
Bal Tüketin..Sağlıklı Olun.
Bal, bakteri ve virüslere karşı bağışıklığı kuvvetlendiren oldukça yaralı bir besindir
Zayıf Olmak Sağlıklı Olmak Demek Değildir
Günümüzde zayıf olmak ile sağlıklı olmak eş anlamda kullanılmaya başladı
Günlük Ev İşleri Yaparak Sağlıklı Kalın
Sağlıklı yaşamın temel iki sırrı; aktif hareketli yaşamak ve sağlıklı beslenmektir
Meslek Hastalığı Nedir?
Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal…
Hıçkırık Neden Oluşur?
Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir…
Soğuk Havada Spor Yaparken Dikkat Edin!
Kişiye uygun spor ve egzersiz sağlıklı bir vücut için yaşamın her anında olması gereken bir aktivitedir
Geri Dönüştürün..Sağlığınızı Koruyun!
Dünya gündeminde kirlenen çevre, çoğalan çöp tepeleri ve bu tepelerin neden olduğu sera etkisi ilk sıradaki yerini koruyor
Ney Üflemek Sağlığınıza İyi Gelebilir!
Ney, sadece bir müzik aleti değil aynı zamanda bir kültürün dışa vurum halidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com