Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

25.09.2018 10:14 | Güncelleme: 03.01.2019 09:53 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.
Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
A

Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.

Gebelikte, bebeğin büyümesiyle birlikte karın bölgesi, süt kanallarının dolmasıyla meme derisi ve hareketlerde kısıtlılık, kilo artışıyla birlikte bacaklarda meydana gelen şişmeler, deri çatlaklarının yoğun olduğu yerlerdir. Deri çatlaklarında en önemli unsur, derinin yapısıdır. Deri ne kadar elastikse, çatlak oluşma ihtimali o kadar azdır. Ancak işi şansa bırakmak doğru değildir. Çünkü bu çatlaklar, vücutta kalıcıdır. Bu sebeple daha oluşmadan engellemek, alınabilecek en güzel tedbirdir. Bu çatlakları engellemek için bazı özel krem ve yağların kullanımının yanında, bol su içmek de unutulmamalıdır. Kuru cilt çatlar, bu sebeple yağ ve kremlerle vücudun dış yağ dengesini ayarlarken, su içmekle birlikte iç dengeyi de sağlamak çatlakların oluşumunu engelleyecek ve ya en aza indirecektir.

Peki çatlak engellemek için kullanılacak kremlerde nelere dikkat edilmelidir?

Bu kremlerin amacı, cildi nemlendirmektir. Yani vücudu nemlendirmeyen, kısa süreli etkisi olan ve emilmeyen kremler tercih edilmemelidir.

Bazı kremler nemlendirici etkiye sahip olmasının yanında, kıl köklerini de besler ve kullanıldığı yerlerde istenmeyen tüylenmelere sebep olur. Bu durum vazelin veya bazı bitkisel yağlarda görülür. Alınacak olan ürünün kıllanmaya sebep olmamasına da özen gösterilmelidir.

Kullanılan ürün, vücutta saatler süren bir ıslaklık hissine sahip olmamalı ve bulaşmamalıdır. Yani bir süre beklendiğinde vücudun emdiği ve dıştan bir yapışıklık, kıyafete bulaşan bir leke olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, vücut bu yağı emmiyor ve fayda göstermiyor demektir.

Karın çatlakları için üretilen kremler daha çok fayda gösterirken, bu kremlerin maliyeti yüksektir. Krem tercih etmeyenler ise, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve çeşitli doğal yağları da kullanabilirler.

Bu ürünler henüz vücut genişlemeden, yani gebeliğin 3. Ayından itibaren kullanılmaya başlarsa vücut genişlemelere daha iyi tepki verecektir ve çatlakların önlenme olasılığı artacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
 Tansiyon İlaçlarını Aniden Kesmek Tehlikelidir
Uzun süre  kan tansiyonu için ilaç alan kişiler ilaçlarını aniden kestikleri zaman kan tansiyonunda  büyük değişikliklere yol açabilir
Hıçkırığınızı Nasıl Durdurabilirsiniz?
Hıçkırık, hemen hemen herkeste, hatta embriyoda dahi görülebilir
Siesta (Öğlen Uykusu) vücut ve beynin toparlanmasına yardımcı olur
Son zamanlarda yapılan bilimsel  araştırmalara göre siesta vücut ve beyin işlevlerinin gelişimini sağlar ve tüm yaş grupları için önemlidir
Tahliller Kontrol Ediliyor mu?
Günümüzde’’ kalite’’ ve’’kalite kontrol’’ gibi terimler özellikle tahlil yapan laboratuvarlar için sıklıkla gündeme gelmektedir
Klozet Kapağına Asla Tuvalet Kağıdı Koymayın.
Halka açık tuvaletleri kullanırken hepimizin kullandığı yöntemin ne kadar yanlış olduğu ortaya kondu
Beklenen Adet Kanamasının Gecikme Olması Ne Anlama Gelir?
Sağlıklı bir bayan 28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmeye alışıktır, adet kanaması geciktiğinde hemen endişelenebilir
GÜNEŞ YANIKLARI VE TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Yazın gelmesiyle beraber insanlar kendilerini serinleyebilecekleri yerlere atıyorlar
Ciltteki Beyaz Lekelere Dikkat!
Cilt üzerinde oluşan irili ufaklı beyaz lekeler çoğunlukla yağ bezeleridir
Güne Taze Sıkılmış Meyve Suyu ile Başlayın
Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak nitelendirilir
İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?
Göz mükemmel şekilde yaratılmış bir organımızdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com