Normal Doğumu Kolaylaştırmak Mümkün mü?

22.06.2018 09:04
Normal doğum, anne karnında gelişimini tamamlamış olan bebeğin, rahim açıklığından vajinal kanala inerek,  cerrahi operasyon gerektirmeksizin dünyaya geldiği yöntemdir
Normal Doğumu Kolaylaştırmak Mümkün mü?
A

Normal doğum, anne karnında gelişimini tamamlamış olan bebeğin, rahim açıklığından vajinal kanala inerek,  cerrahi operasyon gerektirmeksizin dünyaya geldiği yöntemdir. Sağlık açısından en uygun doğum yöntemidir. Çünkü: vücut kendini hazır hissettiğinde ve bebek gelişimini tamamladığında normal doğum başlamış olur. Vücut bu aşamaya kendini hazırladığından, annelik hormonu da hali hazırda bulunur ve süt gelmesi gibi gerekli olgular, kendiliğinden gerçekleşir. Cerrahi doğumlarda da en büyük problem, vücudun doğum yaptığını hemen anlayamaması ve sütün bir süre sonra gelmesidir. 

Bunun dışında anne rahminin kendini daha hızlı iyileştirmesi, daha kolay kilo verme gibi olgularda normal doğumla çok daha yolunda gider. Çoğu zaman çıkan çocukla birlikte, rahimde tamamen temizlenmiş ve sağlıklı halini kazanmış olur.

Ancak normal doğumda çekilen sancılar anne adaylarını korkutmaktadır. Sezaryen doğumu seçen anne adayları çoğu zaman normal doğum sancısından korktukları için bu yöntemi tercih ederler. Ancak henüz hamileyken uygulanacak bazı yöntemlerle, daha konforlu bir şekilde normal doğum yapılabilir. Bu kesinlikle normal doğumda hiç ağrı olmayacak anlamına gelmez. Çünkü, doğumun gerçekleşmesi için sancıya bağlı rahim kasılması istenen durumdur. Aksi takdirde bebek itilemez ve doğum gerçekleşmez.

Hamileyken egzersizlerinizi aksatmayın. Normal hayatınızda spor alışkanlığınız yoksa, hamilelikte ağır sporlar yapmak zararlı olabilir. Ancak hiç olmazsa günlük yapacağınız 45 dakikalık yürüyüş, hem hamilelikte fazla kilo almanızı engelleyecek, hem de doğumunuzu kolaylaştıracaktır.

Kegel egzersizleri yapın. Kegel egzersizleri, rahim kaslarını geliştirmek için yapılan egzersizlerdir. Rahimi kasıp bırakarak 5-15 dakika arası, günde iki sefer yapılması gebeler için uygun olan bir egzersizdir. Bu şekilde rahim doğru kasılmayı öğrenir ve doğum esnasında bebeğin çıkışını kolaylaştırır.

Klozet değil, alaturka tuvalet kullanın. Bu sayede oturup kalktığınızda rahim kasları açılmayı öğrenecek ve doğumunuz kolaylaşacaktır.

Tabii bu uygulamaları yapabilmek için sağlıklı bir gebelik geçiriyor olmalıdır. Şayet kanama ve düşük tehdidi varsa öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine uyarak çok daha dikkatli olmalısınız riski atlattıktan sonra egzersizlere devam edebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Lazer Epilasyon Yaptırmada Önce Mutlaka Okuyun!
Lazer epilasyon oldukça yaygınlaşan ve sorun olan kıllardan hemen hepsinden kurtulma yolu olarak görülen bir metottur
C Vitamini Nasıl Alınır?
C vitamini portakal, mandalina, limon gibi turunçgillerde ve yeşil sebzelerde oldukça yüksek orandadır
Deri Nakli Nedir?
Deri nakli, yoğun yanık veya yara izlerinin giderilmesi için deri dokusunun yaralı bölgeye aktarılması olarak tanımlanabilir
Farkındalık: 1 Aralık Dünya AIDS Günü
1 Aralık Dünya AIDS Günü
Soğuk Hava Solumayın..Boğaz Sağlığınızı Koruyun!
Soğuk havalarda atkı veya şal kullanımı ciğer sağlığınızı korumak için oldukça önemlidir
Bebeğinizi Beslerken Yapmamanız Gerekenler
Anne sütünü bırakarak besine geçme döneminde bazı bebeklerde yeme sorunları görülebilir
Kefirin Faydalarını Biliyor musunuz?
Kefir, bağışıklık sistemini güçlendiricidir
Yoğurt Karın Yağlarını Eritir Mi?
Yeme alışkanlıklarınız sayesinde kilo almanız mümkün
Dik Oturun..Sırt Ağrılarından Kurtulun!
Sırt ağrılarının büyük bir oranı yanlış duruştan kaynaklanmaktadır
Tembel Kadınlar İçin Pratik Sabah Makyajı Nasıl Uygulanır?
Sabahları daha fazla uyumak isteyip makyaj yapmadan evden çıkanlar ya da tembellik etmekten ve sürekli geç kalanlar için pratik şekilde hazırlanmanın yolları vardır
Sabahları Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir?
Kahvaltı günün atlanmaması gereken en önemli öğünüdür
Öğretmenler Günü Kutlu ve Mutlu Olsun!
Sağlıklı nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamaz değeri olan tüm eğitimcilerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimizle kutlarız
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com